CMS do samodzielnego prowadzenia strony

Sensem Internetu jest jak największa ilość użytkowników. To każdy z nas będąc obecny w sieci, jednocześnie ją współtworzy. Logiczne więc jest, żeby stworzyć taką technologię, która pozwoli aktywnie uczestniczyć w tej społeczności każdemu z nas.

Tworzenie strony www to jedno, ale pozostaje jeszcze jej dalsze prowadzenie. Strona musi żyć, żeby być widoczna dla wyszukiwarek a dzięki nim dla poszukujących konkretnych treści klientów. W tym celu należy ją regularnie uzupełniać treścią.

System CMS to przyjaciel twórców stron www i ich właścicieli

CMS (Content Management System) to oprogramowanie do łatwiejszego zarządzania treścią. Dzięki niemu po zaprojektowaniu warstwy technicznej, czyli fundamentów strony, projektant oddaje w ręce klienta witrynę, którą on sam może edytować i kształtować według własnego uznania. To właśnie systemy CMS, pozwalają zwykłym użytkownikom, osobom nietechnicznym na prowadzenie, rozwijanie, dodawanie świeżych treści oraz wszelkich danych samodzielnie. Dzięki temu powstają oryginalne strony, które mają klimat, charakter i osobowość jej właściciela.

Jaki system CMS wybrać? Czym się kierować podczas decyzji?

Wybór oprogramowań jest naprawdę ogromny. Dzielimy je na darmowe Open Source takie jak WordPress, płatne w formie abonamentu dla firmy, która go udostępnia jak Microsoft, są także systemy dedykowane, tworzone na indywidualne zamówienie. Osobną kategorią są systemy dla sklepów e-commerce, które przyjmują zamówienia i przekierowują płatności.

Rodzaj systemu CMS zależy od rodzaju witryny, jaką chcemy posiadać, co na niej umieścimy i jakie mamy plany na przyszłość względem jej rozwoju. Tę decyzję musimy podjąć już na etapie projektowania strony www. Najlepiej, jeśli jest on kompatybilny z hostingiem oraz żeby instalacją i wdrożeniem zajął się ktoś znający temat (informatyk, projektant strony www). Dodatkowo pomoże on wybrać najlepszy, dostosowany do konkretnych potrzeb klienta.

Najpopularniejsze CMS wybieranym przy projektowaniu stron internetowych według rankingów jest WordPress. W kolejce za nim ustawia się Joomla. Obydwa świetnie dają sobie radę we wszelkich rodzajach witryn i są darmowe.

Zalety stosowania systemów CMS

Jak w każdej dostępnej technologii oprócz zalet znajdziemy pewne niedociągnięcia. Zdecydowana większość docenia:

  • Możliwość logowania się i obsługi z poziomu ulubionej przeglądarki.
  • Intuicyjną pracę nad edycją i rozbudową.
  • Dostępność dla wielu użytkowników jednocześnie, która skraca czas pracy na stronie.
  • Możliwość indywidualnej konfiguracji funkcji i wyglądu witryny dzięki wtyczkom i motywom.

Wśród wad najczęściej wymieniane są:

  • Wolniejsze ładownie strony, ponieważ system CSM musi tłumaczyć zmiany na kod.
  • Konieczność instalowania dodatków i wtyczek, które często są płatne i wymagają ciągłych aktualizacji.
  • Trudna obsługa dla całkiem początkujących, brak instrukcji.
  • Ilość wtyczek i motywów zwiększa ryzyko wystąpienia błędu, a więc zmniejsza bezpieczeństwo strony.

Projektowanie stron internetowych tak, żeby działały prawidłowo i spełniały swoje zadanie, wcale nie jest proste. Tę część pracy najlepiej oddać w ręce fachowca. Dzięki dostępnym systemom CMS nieznajomość specjalistycznych języków do programowania (HTML, CSS, PHP) nie stanowi już przeszkody. Każdy z nas może swoim pomysłem podzielić się z całym światem za pomocą bloga, sklepu, strony firmowej, landing page, portalu informacyjnego.

Strona używa plików cookies do poprawnego działania. Możesz zdecydować, czy zezwalasz na cookies. Polityka prywatności