Najpopularniejsze platformy i systemy blogowe w Polsce

Planujesz założyć własnego bloga? Niezależnie od tego, czy zamierzasz go prowadzić hobbystycznie, czy też w celach zawodowych, musisz najpierw wybrać odpowiednią platformę. Wybór jest całkiem spory, jednak każdy system tego typu działa nieco inaczej. Dowiedz się więcej!

 

Rodzaje platform blogowych

Zacznijmy od tego, że istnieją dwa podstawowe rodzaje platform blogowych.

  • Systemy CMS – są to platformy zapewniające użytkownikom szeroką gamę narzędzi, jednak – aby z nich korzystać – należy najpierw zadbać o hosting oraz domenę.
  • Serwisy umożliwiające publikację wpisów – ich atutem jest łatwość użytkowania, ponieważ wymagają one jedynie rejestracji, aby móc opublikować artykuł swojego autorstwa. Dostępny w nich wachlarz funkcji jest jednak o wiele uboższy niż w systemach CMS.

Najpopularniejsze platformy blogowe

A oto kilka najpopularniejszych obecnie platform blogowych.

Wordpress

Zdecydowanie najpopularniejszym serwisem omawianego typu jest Wordpress. Należy tu jednak od razu zaznaczyć, że można  wyróżnić dwa jego rodzaje: Wordpress.com (który jest platformą blogową) oraz Wordpress.org (który jest systemem CMS).

Jeśli zamierzasz dynamicznie się rozwijać w internecie, zdecydowanie warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie, które zapewnia cały arsenał przydatnych funkcji (w tym także i te, które pomogą Ci lepiej optymalizować stronę pod SEO). W przypadku tej pierwszej platformy musisz liczyć się z tym, że Twoja strona będzie miał nazwę z dopiskiem „wordpress.com”, podczas gdy przy drugim rozwiązaniu Twój adres może brzmieć tak jak chcesz.

Joomla

Joomla to największy konkurent Wordpressa, będący systemem do zarządzania treścią z funkcją blogowania. Aby móc rozpocząć korzystanie z niego, należy wcześniej zadbać o odpowiedni hosting. Joomla to platforma bardziej rozbudowana, choć – podobnie jak i wspomniany typ Wordpressa – pozwala rozpocząć internetową działalność bez znajomości żadnego kodu. Zapewnia jednak dużo szerszy wybór modułów i wtyczek – ze względu jednak na ich szerokich wachlarz  może ona niektórych, potencjalnych użytkowników po prostu odstraszyć. Warto dodać, że jest ona jednak stosunkowo łatwa w instalacji.

Blogger (inaczej: Blogspot)

Blogger to rozwiązanie, które – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone głównie dla blogerów. Jest to również serwis darmowy, który w 2004 r. został przejęty i rozwijany przez Google. Ma to o tyle duże znaczenie, że wujek Google wspiera ową platformą na kilka sposobów. Przede wszystkim zapewnia możliwość podłączenia do bloga reklam typu AdSense, pozytywnie wpływa na pozycjonowanie, dba również o bezpieczeństwo założonych w jego obrębie witryn. Platforma ta pozwala również zmienić wygląd swojego bloga. Co więcej, jeśli masz konto na Google, posiadasz automatycznie konto na Bloggerze, możesz więc rozpocząć prowadzenie własnej strony niemal od zaraz.

Tumblr

Gdzie jeszcze można bezpłatnie blogować? Na przykład na platformie Tumblr. Warto jednak mieć na uwadze, że zapewnia ona jednak jeszcze mniej funkcji niż Wordpress.com. Co więcej, dokonywane na niej wpisy słabo się pozycjonują. Ponadto korzysta z niej bardzo mało polskich użytkowników, wskutek czego tworzone na niej artykuły mało kto czyta. Platforma ta sprawdzi się więc głównie wtedy, gdy zamierzasz prowadzić internetowy pamiętnik i nie zależy Ci, aby dotrzeć do dużej liczby odbiorców. Warto rozważyć to rozwiązanie również wtedy, gdy zamierzasz prowadzić bloga w języku angielskim.

Strona używa plików cookies do poprawnego działania. Możesz zdecydować, czy zezwalasz na cookies. Polityka prywatności